Month 5: Storage Part 2

Since my wheat comes in 25 lb bags and I put them in large buckets, you're stuck with a measuring cup full :)

Shopping List:
LDS Cannery OR Home Storage Center/Honeyville/Augason Farms/Thrive
     *4 28oz or 1.8bl bag Powder Milk.  $25  OR  116 (3 Tablespoon) servings if buying #10 can
     *5 #10 can Sugar.  $21.25  OR 19 cups if buying in a different container
     *2 #10 can Potato Flakes.  $9   OR 78 (1/3 cup) servings if buying it elsewhere
     *4 #10 can Noodles. $17   OR 312 (1/2 cup) servings if buying boxed
     *8 #10 can Quick Oats. $26  OR 216 (1/2 cup) servings of buying it elsewhere or different container
     *1 25lb bag Wheat.  Red, White, Hard, Soft, doesn't matter.  $6  OR 2 #10 cans  OR 39 cups.

Total: $104.25

***Here is a quick link to Prepared Housewives blog giving you tips about the LDS Cannery, AKA Home Storage Center***

Here is the promised list of various blogs that have different Food Storage Rotation DIY plans. I saw many that used cardboard... but opted agasint posting those because I perfer not to use them. You can certaninly look up those and choose what works best for YOUR family, YOUR space, YOUR time, and YOUR budget.

Here are two blogs that have posted creative ideas and tips storing food storage around the house. 

Prepared Housewives 
One Good Thing by Jillee

Other Related Posts:
Food Storage Part 1

Food Storage Challenge Introduction
Month #1:  What are #10 cans?
Month #1.5: Storing Bulk Items
Month #2:  Breakfast Recipes
Month #3:  Money Saving Tips
Month #4:  Storage Part 1
Month #4.5:  How to Rotate Food you Don't Like

We love to share our personal projects and what "works for us", however, we cannot guarantee that those same projects will also work for you. No two homes or two spaces are considered the same. As the reader, you assume any risks involved when completing projects seen on this site. We are not personally liable for any projects that are completed based on the ideas and inspiration shared here.
This post may contain affiliate links. In the event that an affiliate link is used, I receive commission on the sale of the products. The affiliate link does not INCREASE your cost in any way.  The affiliate program does not sway my decision of what products to use and share as I only feature items I would link to with or without an affiliate link.  All reviews and opinions on this site are mine and mine alone.

Credit to:

No comments:

Post a Comment